cancer

Cancer

Postata de vitor cu 12 ani in urma.

buna ziua ma numesc gina am si eu o intrebare ce sanse de supravietuire ai daca ai cancer la plamani cu metastaza cerebrala

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Şansele de supravieţuire în cazul cancerului pulmonar cu metastaze cerebrale pe termen lung (peste 5 ani) sunt foarte mici. Pe termen scurt şi mediu şansele de supravieţuire depind de mai mulţi factori: dacă sunt prezente şi alte metastaze, dimensiunea celor două tumori şi dacă acestea pot fi rezecate, prezenţa altor boli etc.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul oncolog stabileste conduita terapeutica ce se impune functie de stadializarea tumorala.