Cancer

Cancer Carcinomul hepatocelular

Postata de dddddaaaa cu 12 ani in urma.

Dupa un tratament cu citostatice( carcinom hepatocelular ), sunt foarte anemica. Ce ar trebui sa mananc, ca sa ma mai intaresc.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Anemia poate fi tratată prin adaos de fier în alimentaţie.
Se recomandată ca fierul să fie luat in formă naturală si organică, asa cum se găseste in alimente. Din această cauză, dieta trebuie să se axeze pe legume crude si fructe proaspete, deoarece sunt adevărate surse naturale de fier.
Sunt recomandate următoarele alimente:
1.dintre fructe: caisele, strugurii, cireşele, curmalele, bananele, strugurii negri, prunele, căpşunile
2.dintre legume: mazărea, salata verde, dovleacul, morcovii, fasolea, soia, spanacul, ceapa, morcovii, ridichile, păstârnacul, hreanul, usturoiul, ţelina şi roşiile.
3.mai sunt câteva alimente cu un conţinut bogat de fier, care pot fi folosite ca tratament pentru anemie precum: alunele, mierea, ghimbirul
4.de asemenea ficatul şi extractul din ficat conţin substanţele necesare pentru refacerea hemoglobinei.