cancer tiroidian

Cancer Polidipsie Cancer tiroidian

Postata de printisuca cu 12 ani in urma.

ce simtome are paratiroida?

Raspunsuri (4)

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu se poate vorbi despre simptomele paratiroidelor deoarece paratiroidele sunt glande endocrine situate în spatele tiroidei care asigură echilibrul calciului extracelular, un element extrem de important pentru organism şi secreta parathormonul (PTH), care are rol esenţial în reglarea echilibrului fosfocalcic şi a metabolismului osos, acţionând la nivel renal şi osos. D-vs poate vă referţi la simptomele hiperparatirodismului

printisuca

acum 12 ani

buna ziua da asa este la simtomele hiperparatiroidismului care sunt si cum se manifesta ? va rog mult

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul hiperparatiroidismului simptomele de baza sunt reprezentate de hipercalciemie, schimbări la nivelul oaselor şi organelor interne, în special rinichi.
Primele semne constau din: slăbiciune musculară, oboseala execesiva, polidipsie şi scădere ponderală.
1. Hipercalciemia se manifestă prin anorexie, dureri musculare, poliurie, polidipsie, greaţă, vărsături, constipaţie, bradicardie, hipertensiune arterială.
2. O parte semnificativă a simptomatologiei generale este reprezentată de decalcifiere, resorbţie osoasă, osteoporoză şi prezenţa formaţiunilor chistice. De asemenea, se observă modificări ale configuraţiei craniului, cutiei toracice şi curbarea coloanei vertebrale.
3. În cazul afectării renale simptomele sunt reprezentate de colici renale periodice, poliurie, nicturie, proteinurie şi cilindrurie.
4. Schimbările activităţii neuropsihice se caracterizeaza prin slăbiciune generală, depresie, scaderea memoriei, uneori excitabilitate şi halucinaţii

printisuca

acum 12 ani

va multumesc tare mult mi-ati fost de mare ajutor o sa mai revin