Cancer sau hemoroizi ?

Cancer

Postata de Adryianaa cu 12 ani in urma.

Buna Ziua ! As dori daca se poate sa imi raspundeti la cateva intrebari . De 2 saptamani a inceput sa ma doara burta . Acum o saptamana ma lasat burta . A inceput sa imi curga sange la scaun . Si ma doare extrem de tare . Acum 2 zile am mers la toaleta pentru a urina . Si am sangerat dar fara fecale . Si mi`a curs destul de mult . Am mers la urgenta spitalului . Ma controlat nu mi`a dat nici un raspuns concret . Mia spus ca nu sunt hemoroizi si nici ruptura . A spus ca sunt foarte curata . Ma trimis la doctorul de familie sa imi iau trimitere catre colomonoscopie . Dar doctorul de familie nu poate da trimitere direct catre colomonoscopie . Ci catre boli interne si acest doctor sa imi prezica un diagnostic si tratament . Acum intrebarea mea este .. Daca imi da un diagnostic si tratament mai trebuie sa imi dea trimitere catre colomonoscopie ? Am 19 ani . O fi cancer ? Am citit pe internet si din cate am inteles sunt simptomele cancerului de col . Daca ati putea sa ma ajutati . Va rog din suflet . Va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Stimata domnisoara, esential este sa luati biletul de trimirere de la medicul de familie catre boli interne si sa va prezentati de urgenta la medicul specialist. Acesta pentru a stabili un diagnostic, va solicita o serie de investigati, printre care si o colonoscopie.
Nu trebuie sa va speriati ci sa mergeti la medic. Va rog sa nu va suparati dar este mai bine sa aveti incredere intr-un medic decat in descrierile citite pe internet si sa va stabiliti singura diagnosticul.
Exista mai multe afectiuni care determina eliminarea de sange prin anus, nu numai in cancer.
Ramane ca in urma investigatiilor sa se stabileasca un diagnostic si un tratament corect.
Sanatate multa.

Adryianaa

acum 12 ani

Va multumesc mult pentru incurajare si pentru raspuns .