CANCER S- AU NU ?

Cancer

Postata de MEME 73 cu 10 ani in urma.

Buna ! Marcher tumoral CA 125 in valoare de 66,60 U/m, toate nalizele efectuate sunt in limite normale (CEA,CEA19.9,Tomografie compiuterizata abdomen si pelvis,mamografie,examen Babes Papanicolau negativ,bronhoscopie,endoscopie,tiroida) nu stiu ce analize s-au unde trebuie sa merg .Sa-mi spuna cineva ce trebuie sa mai fac

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Pentru estimarea riscului de cancer ovarian s-a adoptat un algoritm - ROMA , care ia in considerare valorile CA125 si HE4 [ biomarker util in estimarea cancerului ovarian, ac***a avantajul ca este mult mai putin influentat de conditiile benigne ] ,precum si situatia daca pacienta este in pre sau postmenopauza. Utilizarea combinata a antigenului CA125 cu HE4 ,dau rezultatul cel mai apropiat de realitate, in identificarea afectiunii maligne.