CANCER RENAL

Cancer Carcinom cortical suprarenal Tumora Wilms

Postata de SILVIAAA cu 11 ani in urma.

BUNA SEARA ! ACUM 2 SAPTAMANI TATAL MEU A FOST OPERAT LA RINICHI I S-A SCOS RINICHIUL DREPT...CANCER. LA EFECTUARE BIOPSIEI A IESIT URMATORUL REZULTAT:CARCINOM RENAL CU CELULA CLARA CU CARACTER INFILTRATIV IN ZONA CORTICALA PANA LA CAPSULA RENALA.
CARCINOM RENAL CU CELULA CLARA,FORMA ALVEOLARA SI MICROCHISTICA,CU ZONE INTINSE DE NECROXA.
PE CATEVA ZONE SE REMARCA ZONE CU TRANSFORMARE SCUAMATOASA.
VASE MARI CU HIL CU LUMEN LIBER M 8310/3
VA ROG DACA POATE CINEVA SA-MI SPUNA MAI EXACT CE INSEAMNA SI CE POT FACE MAI DEPARTE.
VA MULTUMESC

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Carcinomul renal cu celule clare este un tip de tumora renala ce se dezvolta , in general , la nivelul corticalei rinichiului ( partea externa) a carui incidenta a inceput sa creasca in ultimele decenii. Acest tip de tumora tinde sa se extinda pe cale vasculara .
Tratamentul este cel chirugical. Este recomandat sa fie evaluat periodic + consult oncologic.

SILVIAAA

acum 11 ani

VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS. AM UITAT SA MENTIONEZ CA I S-A SPUS CA ARE SI METASTAZA PULMONARA( FIIND AFECTAT PLAMANUL DREPT). IN CAZUL METASTAZEI SE MAI POATE INTERVENI CHIRURGICAL SAU DOAR CU TRATAMENT?
VA MULTUMESC !

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Fiind o singura metastaza, se poate interveni chirurgical; decizia apartine insa medicului curant.

SILVIAAA

acum 11 ani

VA MULTUMESC PENTRU TIMPUL ACORDAT !