cancer rectal

Cancer

Postata de katyi cu 12 ani in urma.

Buna ziua, tatal meu a fost diagnosticat cu neoplasm rectal si polipi pe colon, cu hemoragia aferenta. Are, in schimb, la activ doua accidente cerebrale vasculare, diabet si Parkinson. Daca e bine cu o boala, il afecteaza cealalta s.a.m.d. Aam fost cu el peste tot unde am stiut, in afara de Cluj, restul i-au recomandat operatie, anus contra naturii etc. Problema este ca nici unul dintre doctori nu a luat in calcul celelalte afectiuni vechi atunci cind au recomandat operatia. Acum face tratament pentru neoplasm cu Nicolit- citostatic, Noni-intaritor si ceva pentru diabet. Mai nou a fost depistat de medicul neurolog cu hipotensiune ortostatica dar nu are ce medicamente sa ii dea pentru ca ii afecteaza celelalte boli. Nu mai stiu ce sa fac, m-am blocat. Puteti sa imi dat un sfat? Mutumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi indicat sa se stabileasca metoda optima de terapie chirurgicala sau nonchirurgicala, functie de stadializarea tumorala (stabilita de medicul oncolog pe baza exam histopatologic, investiagatii suplimentare-CT). Trebuie luat in calcul riscul de obstructie a lumenului intestinal (imposibilitate de eliminare a scaunului),complicatiile legate de evolutia formatiunii, posibilitatile de auto-ingrijire ullterioare interventiei chirugicale. Diabetul zaharat va fi echilibrat prin medicatia antidiabetica, hipotensiunea ortostatica e cauzata de neuropatia vegetativa aferenta bolii Parkinson sau diabetului.

katyi

acum 12 ani

Multumesc mult.