cancer rectal

Cancer

Postata de Georgiana115 cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Tatal meu a facut o colonoscopie si rezultatul nu a fost unul bun - i s-a descoperit o formatiune vegetanta, ulcerata, de 4-5 cm diametru, la 10 cm de anus, foarte sugestiv pentru adk. Asteptam si rezultatele biopsiei, dar medicul care a efectuat colonoscopia a spus ca riscul ca rezultatul sa se confirme este de 90%.
Ce sanse sunt pentru resita operatiei?
Este posibila, in situatia de mai sus, chirurgia laparoscopica? Care este mai indicata, cea laparoscopica sau cea clasica? Ce medici si clinici/spitale imi recomandati? Orice parare/sfat mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc

Raspunsuri (4)

LUMINITA

acum 13 ani

am avut asemenea diagnostic cu credinta in dumnezeu si cu rabdare este vinecabil. am facut un tratament adjuvant de chimioterapie 2 sedinte, 30 de sedinte de radioterapie, am fost operata dupa 2 luni de tratament, am avut 3 luni anus conta naturii, dupa care m-a pus in circuitul normal , acum sunt bine
CREDINTA SI SPERANTA DE VIATA

TOT LUMINITA SUNT

acum 13 ani

OPERATIA CLASICA MEDICUL SCRIPCARIU SPITALU SF SPIRIDON IASI CLINCA 3 chirurgie

nr meu 0744/925743

Dan Mihalache 0724 638604

acum 13 ani

Va recomand ca tatal sa bea apa Kangen, produsa de un echipament japonez, revolutionar.
Pe linga faptul ca rezolva o multitudine de probleme de sanatate, in cazul tatalui dv, acesta apa reda sanatatea colonului. Va rog sa cititi mai multe pe site: www.apaviekangen.ro
Puteti de asemenea gasi multe materiale pe youtube, daca cautati despre dr. Hiromi Shinya, cunoscut in toata lumea drept parintele colonoscopiei.
Pentru informatii suplimentare va stau la dispozitie.

Dr. Stefan Tuca

acum 13 ani

Buna ziua,

Stimata doamna ,

Intr-adevar trebuie asteptat rezultatul biopsiei..

Daca tumora este situata la 10 cm de orificiul anal atunci este vorba de un cancer de rect..
Pentru cancerul de rect este nevoie de explorari suplimentare (computer tomograf care sa vada gradul de extensie al tumorii, adenopatii, metastaze).In absenta unor complicatii acute ale acestei boli ca rectoragii abundente, ocluzie intestinala cand tratamentul chirurgical scoate bolnavul din episodul acut...daca este vorba doar de tumora descrisa fara extensii sau metataze atunci primul gest terapeutic va fi radioterapia (iradierea).Dupa radioterapie gestul chirurgical care va consta in indepartarea segmentului de rect purtator al tumorii si mezoului corspunzator, poate fi realizat..
Oricum tatal dvs. trebuie consultat de ubn chirurg..

Mai multe detalii despre cancerul colorectal gasiti pe stefantuca.ro

Numai bine!

dr. Stefan Tuca -medic specialist chirurg