Cancer rectal cu metastaze la ficat

Cancer

Postata de membru279429 cu 8 ani in urma.

Buna ziua. Sora mea, în vârstă de 22 de ani, a fost diagnosticata cu cancer rectal cu metastaze la ficat. A fost operata la rect, iar acum face chimioterapie pentru ficat cu 5-fluorouracil și oxaliplatin si mai ia 14 zile tratament cu capecitabina. La prima ședința de chimioterapie s-a simțit bine, dar nu lua pastilele, dar acum, la a doua ședința, ii vine sa vomite si nu are pofta de mâncare. La următoarea ședința doctorul a spus ca ii va pune avastin. Cum sa facem ca sa poată manca? Poate chimioterapia sa distrugă nodulii la ficat?

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Greata si lipsa poftei de mancare sunt efecte secundare des intalnite ale chimioterapiei. Medicul oncolog va poate sfatui in acest sens si va poate prescrie medicamente simptomatice pentru a preintampina aceste probleme .