cancer plamani

Cancer

Postata de Florian10 cu 15 ani in urma.

A-si dori sa-mi interpretati, va rog, rezultatele tomografiei pentru soacra mea de 67 ani:

multiple imagini micronodulare , izolate si confluente, sunt vizibile in segmentul anterior al lobului superior drept.
Acestea asociaza traiecte bronsice, dilatate cilindric si se extind subpleural, in segmentele lobului mediu.
In segmentul antero-bazal al lobului inferior drept, se vizualizeaza o masa expansiva solida, cu contur neregulat si diametre maxime actuale de 4,4/2,8/4 cm. Acestea infiltreaza pleura interlobara si se extinde limitat in segmentul lateral al lobului mediu.
Tumora mansoneaza cateva ramuri segmentare si subsegmentare din trunchiul bazal drept.
Nu se vizualizeaza imagini de determinari secundare hepatice, suprarenaliene, cerebrale.

Tumora san drept operata
Metastaza gradul 4
Tumora pulmonara dreapta stadializare CT: T2,N0,M0
Leziunile din segmentele lobului superior drept si lobul mediu par leziuni post iradiere.

Raspunsuri (1)

iute

acum 15 ani

ai mesaj privat