Cancer, Leucemie?

Cancer

Postata de MembruMobileApp1478860005 cu 7 ani in urma.

Buna ziua... sunt Cosmin am 23 de ani si saptamana trecuta mi-a aparut un ganglion la sub bratul drept de marimea unei masline... tin sa zic ca ma doare de fiecare data cand il ating, apropii bratul de corp sau il inting. Am fost la doctor si mi-a dat trimitere sa fac analize insa rezultatele vin abia luni. Va scriu cu disperare deoarece am citit pe internet ca aparatia unei asemenea inflamatii poate fi si din cauza unui cancer iar asta ma deprima foarte mult gandindu-ma mai mereu la moarte!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In primul rand, incearca sa te calmezi. Este normal sa te ingrijorezi, dar este important sa stii ca aparitia unui ganglion inflamat nu inseamna neaparat ca ai cancer sau leucemie.

Ganglionii limfatici se pot inflama pentru o varietate de motive, inclusiv infectii, rani sau chiar stres. Faptul ca ganglionul doare cand il atingi este, de fapt, un semn ca este mai probabil sa fie cauzat de o infectie decat de cancer.

Desigur, este bine ca ai fost la doctor si ca vei face analize pentru a afla cauza exacta. Asteapta rezultatele analizelor si discuta cu medicul tau despre orice ingrijorare pe care o ai.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmezi recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/durerea-sanilor-la-adolescenti-cresterea-sanilor-atat-la-baieti-cat-si-l_19853