cancer la san

Cancer

Postata de DELEVADOVA cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
Sunt operata de cancer la san de 3 luni am 42 de ani, si tratamentul meu este numai cu Tmoxifen.
Ma intereseaza parerea dumnevoastra , deoarece toate femeile operate fac chimioterapie, si eu nu.
REZULTATUL MEU IMUNOHISTOCHIMIC ESTE:
HER2 +1 negativ
er pozitiv in aproximativ 15% din celulele tumorale
I=1, SR=2X1=2 POZITIV
PR< DAKO, CLONA PgR636> POZITIV IN APROXIMATIV 20% DIN CELULELE TUMORALE,
I=3, SR=2X3=6 POZITIV

EXAMEN HISTOPATOLOGIC T1 N0 MX
TUMORA MAMARA STANGA
CARCINOM MAMAR INVAZIV

Raspunsuri (2)

Corina

acum 11 ani

Dupa stadializarea TNM, inteleg ca tumora era in stadiu incipient si nu a dat metastaze nici in ganglionii limfatici regionali si, evident, nici la distanta. In timpul operatiei s-a practicat excizia tumorii pana in tesut sanatos, asadar....chimioterapia nu s-a impus. Cred ca medicul oncolog a stiut ce face (nu e specialitatea mea, deci nu ma pot pronunta daca e bine sau nu, dar cred ca a luat decizia corecta). Daca vi s-a dat tratament cu Tamoxifen, inseamna ca tumora era hormono-dependenta, deci acest medicament va va proteja de o eventuala recidiva. Va inteleg ingrijorarea, dar trebuie sa stiti ca nu toti pacientii sunt la fel, chiar cu aceeasi afectiune. Tratamentul trebuie individualizat pentru fiecare pacient in parte, ceea ce a si facut medicul dumneavoastra. Totusi, daca vreti sa fiti sigura, cereti parerea unui alt medic oncolog, prezentandu-i toate datele dumneavoastra sau....intrebati medicul curant. Nu e o rusine sa cereti lamuriri suplimentare cand e vorba de sanatatea dumneavoastra. Numai bine va doresc!

Ana

acum 10 ani

Buna, si eu am fost operata de acelasi lucru la sanul drept, acum 3 luni, ac***a aceeasi stadializare a bolii, urmand acelasi tratatment, doar cu Tamoxifen. Sa speram ca rezultatele se vor vedea pe analizele viitoare si ca totul a fost ca un vis urat.