Cancer la ovar

Cancer

Postata de Allle cu 12 ani in urma.

Buna ziua!Am si eu o intrebare!Ce inseamna urmatorul rezultat histologic:Pe sectiunile examinate,de la nivelul ovarului stang,pe fondul unei tumori mucinoase border-line de tip intestinal,sunt prezente focare de carcinom mucinos invaziv slab diferentiat.Cel mai mare focar masoara 0,4 cm.Sunt prezente zone de necroza,hemoragie,focal abundent infiltrat inflamator polimorfonuclear si calcificari distrofice.Nu sunt prezente imagini de emboli tumorali intravasculari sau invazie perineurala pe sectiunile examine.Pe sectiunile examinate de la nivelul salpingelui stang sunt prezente imagini de hiperplazie mezoteliala.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

acest examen histologic a fost recomandat pentru ca medicul oncolog sa coreleze rezultatul cu celelalte investigatii si astfel sa efectueze stadializarea tumorala si sa indice conduita terapeutica necesara (chimioterapie, radioterapie)

uvb

acum 12 ani

cel mai bine ar fi sa luati legatura cu cei de la www.vipmed.ro 0732056272