Cancer la colon

Cancer

Postata de vyo56 cu 13 ani in urma.

Soția mea de 54 ani, a fost operata endoscopic în anul 2006 04. de polipi pe colon, aceștia fiind benigni. In 2011 03 a fost internata și i s-a făcut operație unde s-a constatat ca are o tumoare maligna foarte mare care nu se poate extirpa deoarece a cuprins o artera mez...foarte mare, colonul și intestinul subțire. S-a făcut o trecere pt. colon și intestinul subțire ( ca tranzitul sa poată fi reluat în condiții normale ) și a fost închisă .
Nu știu ce sa spun în secolul 21 nu s-a putut scoate o tumoare?
Ce șanse de a supraviețui mai are ?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Stimate domn,

Tumora a cuprins probabil si artera mezenterica (//sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/artera-mezenterica_7204). Imi pare foarte rau ca dupa operatia din 2006, doamna nu a fost in mod regulat (o data la 6 luni) la control, s-ar fi descoperit tumora in stadiu incipient si alta ar fi fost conduita terapeutica. La afectiunea dumneai, controlul regulat se impunea. In momentul cand o tumora ajunge sa se extinda la organele sau structurile din jur, de multe ori nu se mai poate face mare lucru... De aceea este atat de importanta diagnosticarea timpurie a unui cancer. Sansele de supravietuire vi le poate spune doar medicul chirurg.