Cancer de prostata

Cancer

Postata de ovidiu1970 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Tatal meu in varsta de 76 de ani este diagnosticat cu cancer de prostata stadiul 4 cu metastaza osoasa si pulmonara. In urma cu aproximativ 8 luni a urmat sedinte de radioterapie timp de 6 saptamani, urmate de tratament medicamentos. Din pacate starea lui s-a inrautatit continuu. De o luna nu se mai poate misca, nu mananca aproape deloc si are dureri mari la maini, picioare si oasele bazinului. Ia de cateva luni Tramadol comprimate si injectabil, dar acestea nu mai au efect asupra durerii.

V-as ruga sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1. Ar terbui sa inceapa sa ia Morfina pentru ameliorarea durerii in conditiile in care are si diabet tip 2?
2. Daca ar incepe sedinte de chimioterapie, ar putea exista efecte benefice in stadiul in care se afla acum?

Multumesc,
Ovidiu

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Medicul oncolog va prescrie tratamentul antialgic potrivit (opioid, de exemplu : pentazocinum) pentru calmarea durerilor cat si tratamentul cu citostatice in scop paliativ. Chimioterapia paliativă se adresează cazurilor de boală avansate, metastazate la care se încearcă încetinirea bolii pentru prelungirea supravieţuirii sau are doar rol de ameliorare a simptomatologiei.