cancer de colon

Cancer

Postata de cristi223 cu 12 ani in urma.

buna...revin cu un diagnostic clar de data aceasta..."adenocarcinom colon stang stenozant cu determinari locoregionale"...Ce inseamna asta?ce fel de tratamente vor urma?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul oncolog va stabili diagnosticul, stadializarea tumorala (existenta tumorii prinicipale, afectarea sau nu a ganglionilor , existenta sau nu a diseminarilor secundare) cat si conduita terapeutica functie de cea din urma (interventia chirurgicala, radioterapia, chimioterapie)

cristi223

acum 12 ani

pffffffff...cat mai e...numa pe 24 luna asta mergem la oncolog...deocamdata operatia a fost reusita dar ce ma nelinisteste e ca unul din doctori a spus ca a iesit din peretele colonului si sa lipit de splina si a trebuit si aia operata..dar chiar azi am aflat de la doctor ca trebuie sa asteptam sa vedem cum raspunde la primul tratament cu citostatice..atunci isi vor da seama cat si cum de rau este...sper sa fie bine! multumesc oricum