cancer de colon

Cancer

Postata de cristi223 cu 12 ani in urma.

as dori un raspuns de la cineva care a mai trecut prin problema asta..Tatal meu a fost operat de cancer de colon in partea stanga respectiv 10 cm inlocuiti cu o mesa sau ceva de genul...stim ce va urma dar intrebarea mea este ce are voie sa manance dupa 4 zile de la operatie ?un regim alimentar este dar mai exact alimente si daca are voie paine?

Raspunsuri (12)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Se va incepe printr-un regim cu alimente lichide, semisolide (ceai, limonada,lapte batut, supe strecurate piureuri de legume, supe cu legume pasate, gris cu lapte,compoturi). Se va manca in portii mici si mai des, functie de ceea ce tolereaza, se vor evita alimentele care produc balonarea (cruditatile,cartofii, mamaliga, borsul, muraturile), a se consuma alimente care sa-l ajute in refacerea calitativa si cantitativa a organismului: supa cu taietei, supa de pui,ulterior si cu legume, compoturi, iaurturi, lapte batut, sana, branza de vaci sau capra, ou fiert moale, ficat de pui sau de vita la grătar, vita,peste la gratar, paine graham, neagra sau de secara.

cristi223

acum 12 ani

deci se poate manca paine dar doar de secara,graham sau neagra in nici un caz alba...?

cristi223

acum 12 ani

oricum va multumesc si o sa mai tin legatura cu dumneavoastra dupa rezultatele biopsiei si chiar dupa asta...e mai grav pentru k sa raspandit in corp dar inca asteptam sa vedem ce fel de cancer este...speram sa fie unul care avanseaza mai greu ca am intales ca alea sunt mai usor de tratat si cu sanse de a traii...ms inca odata

horia35

acum 11 ani

Asta stiu si eu sa va zic....
pentru cateva tipuri de cancer printre care si cel de colon este foarte util un tratament naturist, facut in timpul sau in afara chimioterapiei sau radioterapiei. Nu stiu exact ce face el, dar cred ca e util.
Medicamentul se numeste GRAVIOLA. Nu stiu daca se gaseste la noi in tara, dar un var de-al meu a fost in Anglia si in timpul chimioterapiei i-au dat si graviola, dar si dupa ce a terminat operatia la colon.
Mai cititi si voi despre medicamentul asta, eu am gasit numai informatii in limba engleza....

KORLUK

acum 12 ani

Cred ca este cazul sa nu mai asteptati si sa va grabiti. Noi va recomandam sa incepeti imediat o cura combinata Zeolit+Biostem. Zeolitul distruge celula canceroasa iar Biostemul da o comanda de refccere si regenerare celulara prin intermediul celuler T. In prospectele care insotesc produsele veti avea si regimul alimentar recomandat. Pentru mai multe informatii intrati pe site Tot aici gasiti si telefoanele la care putem fi contactati

Celeste Ela

acum 11 ani

Am gasit Graviola Vita Pus la Cluj-Napoca, Este flacon cu 100 capsule de extract.

Andrea

acum 8 ani

Scuze dar unde a fost operat,acasa de tine impreuna cu vecinii..si acuma va ganditi ce si cand sa ii dati sa manance ,?! Doamne mai da multa lume nebuna,pai nu ti-a zis mai doctorul???????intrebi pe internet ce sa manance dupa 4 zile de operatie,pai are voie sa manance?......

Tania

acum 7 ani

Poate nu ai stiut sa citesti mai atent si te ai grabit sa raspunzi in locul medicului !!!!!!! Omul cu tatal operat ,a spus ca un regim alimentar este ,dar ar dori sa stie mai exact ce anume si ce nu ...pt ca doctorul spune in mare nu sta sa detalieze exact daca paine da ,multa putina cu secara sau nu si alte chesti ,Uni deci uni nu stau sa dea foarte multe detalii !!!!!!!!!!!!

Tania

acum 7 ani

As vrea sa stiu si eu va rog mai exact un regim alimentar dupa o operatie la colon(tatal) ,a trecut o luna jumate de atunci ,dar este diabetic , nu in stare avansata ( adica fara insulina, pe baza de tratament )Multumesc

da0040732415726

acum 7 ani

Cumpar urgent pentru fratele meu, rog seriozitate doar persoane din Bucuresti. Fara speculanti sau intermediari. Email ***@ adresa_web_filtrata

da0040732415726

acum 7 ani

Cumpar urgent pentru fratele meu, rog seriozitate doar persoane din Bucuresti. Fara speculanti sau intermediari. Email ***@yahoo

andra36120236

acum 6 ani

Buna, Cristi! Trecem prin aceeasi situatie... ai putea sa ma ajuti cu cateva sfaturi, te rog? Multumesc!