CANCER DE COL UTERIN 1B1

Cancer

Postata de gabytza1980 cu 9 ani in urma.

Buna seara,am 35 de ani ,in 2011 am fost operata de cancer de col uterin 1b1,urmat de radioterapie externa si interna;acum sunt bine;multumesc lui Dumnezeu.In urma unor analize de sange ,dr mi-a dat sa folosesc niste plasturi Estradiol,1/saptamana.As dori sa intreb daca imi poate raspunde un SPECIALIST ;daca in timp ce folosesc plasturii pot lua si capsule de ulei de primula ?
Adresez aceasta intrebare deoarece nu sunt in tara,iar aici dr nu ofera prea multe explicatii,asa incat trebuie sa te informezi singur.
Multumesc frumos.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 9 ani

Buna, gabytza1980 ! La ce fel de SPECIALIST te referi? Pentru ca-ti cunosc cazul si tu pe al meu,iti voi spune parerea mea. Uleiul de primula contine acizi grasi esentali omega deci poti merge in continuare cu el,fiind indicat si in problemele posthisterectomie. Ar fi bine sa-l iei impreuna cu un antioxidant, cum ar fi vit.C. Cat despre acei plasturi cu estradiol [ identic cu estrogenul natural ] ,nu ai spus in urma caror analize ti-au fost recomandati. In situatia ta nu este indicata nici un fel de terapie de substiutie hormonala, pe minimum 5 ani. Tu inca mai ai ovarele care, la varsta ta, pot sa-ti asigure o anumita cantitatea de estrogen. Riscul folosirii acelor plasturi este de cancer mamar si a unor afectiuni venoase ale picioarelor.....nu mai retin ce problema ai avut dupa interventie ,la picior.......In concluzie, daca nu au aparut date noi, fata de ceea ce stiu, nu as folosi acei plasturi.