Cancer cu PSA normal

Cancer

Postata de Sophia M cu 11 ani in urma.

E posibil ca in ciuda unui PSA in limite normale, (repetat pe parcursul a mai multi ani) sa fie cancer la prostata? Ultimul CT de acum 1 an n-a aratat nimic suspect. Sa ne facem griji, sau PSA este absolut de incredere?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

PSA nu este specific pentru cancerul de prostata, valori crescute fiind intalnite si in adenomul de prostata ,prostatita acuta sau cronica [ afectiuni benigne ]. Recomandat este testarea anuala a PSA dar insotita de examenul prostatei [ tuseu rectal care, nu se face inaintea recoltarii probei de sange caci influienteaza rezultatul ], altfel interpretarea izolata , doar a PSA poate crea confuzii. Pentru o mai mare siguranta a pacientului, din acelas ser se recomanda determinarea markerului Free PSA [ raportul dintre PSA liber si PSA total]. Deci, lipsa de specificitate a PSA are un rol limitat in detectarea cancerului de prostata [ interpretat singular], putand fi cazuri [ 25 % ] cu un PSA in limitele normale de referinta si totusi fiind prezent un neplasm de prostata si invers, un procent dublu de cazuri in care, PSA prezinta niveluri crescute si totusi fiind vorba doar de o hipertrofie benigna.

paraschiv rodica

acum 8 ani

la controlul din 13/02/2016 sotul meu in varsta de 60 de ani,are PSA 1.33 ng/ml si Free PSA 29.92 % sunt limite normale ce ma sfatuiti .va multumesc