cancer col uterin

Cancer

Postata de ruxi1980 cu 12 ani in urma.

am 30 de ani si vroiam sa stiu si eu care este tratamentul adecvat , ce se recomanda???
este a doua interventie, prima a fost in anul 2008, s-a facut electrorezectie cu ansa diatermica,evolutia a fost favorabila pana in 2011 cand a recidivat intr-o zona noua , mai noua au aparut si ff multe chisturi la sani

Concluzie:

Displazie cervicala moderata si focal severa (neoplazie intrapiteliala de grad inalt) , pe fond de exo- endocervicita cronica eroziv -ulcerativa

Raspunsuri (1)

iosep cristian

acum 10 ani

Buna seara !
Ma numesc Cristian si va scriu in speranta ca ma puteti ajuta ( cu informatii, sfaturi.).
Am o prietena de 24 de ani, mama a unei fetite de 5 ani ce in urma cu 2 zile 27-01-2014) a fost diagnosticata in urma unor analize total intamplatoare cu cancer de col uterin.
In urma analizelor sa comstatat ca este o boala ce are o vechime de 5-6 ani.
Prietena mea stia ca are ceva probleme la unul din sani dar in urma acestor ultime analize a reiesit ca problema se asfla mai jos.
De cand a aflat acest lucru sa inchis de tot in ea, este cu moralul la pamant, refuza orice ajutor, nu ii mai pasa de nimic.
Pe ascuns incerc sa o ajut si sa caut solutii de orice fel in speranta ca mai pot rezolva ceva pt ea si fetita ei.
Rugamintea, intrebarea mea la dvs este de cand aveti aceasta boala, cum se manifesta in decursul timpului, ce efect are asupra corpului, asupra vietii personale, ce solutii ati gasit???
Orice inf pe care mi-o puteti oferi ar putea valora enorm.
Imi puteti scrie pe adresa de mail [email protected]

Multumesc anticipat.