cancer col - Carcinom bazocelular

Cancer

Postata de mihai485 cu 9 ani in urma.

Buna seara,
Acum 6 ani si jumatate mama mea a fost operata de cancer de col uterin,stadiul 2b (i s-a facut histerectomie totala),in tot aces timp analizele pe care le-a facut au iesit bine.
Acum cateva luni a observat ca un neg pe care il avea pe brat dintotdeauna a inceput sa se mareasca, a crescut foarte mult in dimensiuni si s-a hotarat sa mearga la medic unde i s-a recomandat sa-l scoata chirurgical si sa faca si biopsie.
Rezultatul a fost Carcinom bazocelular; medicul i-a zis ca a fost o forma foarte usoara si ca a fost scos in totalitate.
Ar putea fi o legatura cu cancerul de col mai vechi? Ce analize ar mai trebui facute?
Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna seara!

Nu este nici o legatura intre cancer de col uterin si carcinom bazocelular, dar merita sa luati in considerare o preventie (protectia imunitar) sau o analiza de apa de baut (prezenta cancerigena, arsen, etc).

mihai485

acum 9 ani

Multumesc foarte mult pentru raspuns!