Cancer bronho-pulmonar

Cancer

Postata de mary88 cu 14 ani in urma.

Buna seara,tatal meu a fost diagnosticat cu cancer bronho-pulmonar grad 3 in ian 2009. A facut un CT in luna mai 2009 si scria dimensiunile de 45-54-70mm. Dupa un an de citostatice acum 2 zile i-au facut o radiografie,va rog daca ma puteti ajuta se deslusesc ce scrie pe intelesul meu.
"Imagine ovalara radioopaca dorsala dreapta superioara,cu axul de 55 mm.Adenopatii mediastinale. Interstitiu accentuat."
Va multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Imagine ovalara radioopaca dorsala dreapta superioara,cu axul de 55 mm. (= formatiunea tumorala este situata in lobul pulmonar drept cu diametrul de 5,5 cm) Adenopatii mediastinale (noduli= inflamarea ganglionara mediastinala). Interstitiu accentuat."

Stanescu georgeta

acum 8 ani

Buna ziua.In urma unui CT cu substanta de contrast am primit rezultatul urmator; modificarii de pneumopatie interstitiala lingulara inferioara , bronsiectazii adenomapatii mediastinale . D-le dr cu respect va rog raspundeti-mi daca am cancer? Am 54 ani si sa stiu unde s-au daca mai pot sa ma tratez , astept sfatul dv. cu mare incredere. Multumesc , cu stima Stanescu Georgeta