cancer anal?

Cancer

Postata de anonim65 cu 14 ani in urma.

Am 20 de ani(m), sunt fumator de aproape 8 ani, timp de cand fumez 1 pachet pe zi, pana acum 1 an fumam si cate 2-3 pachete pe zi, si am urmatoarele problema, de fiecare cand "ies afara", dupa ce termin observ pe hartia igienica pete de sange, intrebarea este: am cancer anal?

Raspunsuri (12)

anonim65

acum 14 ani

nu stiu ce sa cred

anqa

acum 14 ani

poate fi vorba de hemoroizi de ce trebuie sa te gandesti la ce e mai rau?

sah

acum 14 ani

hemoroizi sau fisura. Mergi la gastroenterolog! Scapi de probleme daca ti regim (fara carne rosie, prajeli, dulciuri, cafea, tigari, alcool,varza,ceapa,usturoi, mancare picanta!)si faci miscare zilnic. Ceaiul de galbenele este cicatrizant , bea o cana dimineata pe burta goala si seara aplica comprese caldute in zona cu pricina. Asta e semalul ce ti-l da corpul tau pt ca nu ai grija de el, cu un stil de viata adecvat n-o sa mai ai probleme.

Maria

acum 14 ani

Dragule, fumezi de 8 ani? adica de la 12 ani?? ma rog e treaba ta daca nu tii la sanatate...ar fi timpul sa le lasi pt ca iti va dauna f mult.Cancer la virsta ta si mai ales localizat la anus nu cred...nu-ti face pb , mergi la med. de fam.si te vei convinge ca ai hemoroizi.
Daca este asa, dupa fiecare scaun tb sa te speli cu apa calduta si sapun, sa te dai cu un unguent,farmacistul sau med. tau iti va recomanda.
In rest...multa sanatate.

Anonim65

acum 14 ani

Multumesc tuturor pt. rasp.!

sah

acum 14 ani

Incearca sa faci un tratament cu argila, este foarte buna in astfel de afectiuni si nu este foarte scumpa 30-40 de lei la plafar.

ELENA

acum 14 ani

Nu cred ca ai cancer anal. Putin probabil. Mai degraba lasa-te de tigari ca-i o mare porcarie fumatul. Si eu am fumat 2 pachete pe zi de la 14 la 42 de ani. Acum am 46, am fost operata de cancer de col uterin, vegetatii pe laringe(nu am vorbit 2 ani de zile din cauza raguselii cronice) si fuuuuumam....dar am ales sa le dau dracului de tigari ca numai aveau loc in plaminii mei. Din ziua in care m-am operat pe corzile vocale nu am mai pus tigare in gura. Ma simnt excelent fara tutun. Fizic vorbind este alta viata. Incearca pt ca se poate. Sigur o sa-ti fie mai bine. Multa sanatate si succes!

bd

acum 14 ani

Du-te omule la medicul de familie si expune-i problema. Sau direct la o policlinica cu plata daca nu ai doctor de familie inca.
Nu mai asculta sfaturi date de nepriceputi cand tie iti curge repetat sange.
Poate fi si ceva serios sau poate fi ceva complet benign, trecator.
Exista cei care se pricep cel mai bine (doctorii) si daca ei ajung sa ridice din umeri atunci poti sa decizi sa asculti de babe sau de popa sau sa incerci diverse ceaiuri sau alte tratamente naturiste pe raspunderea ta.
Exista, stiu, investigatii medicale care permit investigatea directa (vizuala) a tubului digestiv zona finala - coloscopie.

Oricum, este bine in orice problema de sanatate sa reactionezi repede si sa te lamuresti despre ce este vorba, pt. ca lucrurile se pot agrava in timp, daca este ceva serios. Un tratament este mai eficient daca este inceput mai de timpuriu.

Cred ca retinerea ta de a merge direct la doctor este din cauza ca, tanar fiind, nu ai prea avut pana acum probleme medicale care sa te duca la doctor si parca nu te-ai deranja. Nu te lua dupa ce se zice orice amator de dat cu parerea.

Succes!

tyara 2010

acum 14 ani

se zice colonoscopie. si tot ce s-a scris e util in ceea ce-l priveste: poate sa se trateze singur si sigur ( nu apar efecte secundare), pana prinde loc la doctor. dieta e sfanta in probleme digestive, de fumat si ca trebuie sa mearga la doctor stie si el.

Anonim 1023

acum 13 ani

cum trebuie tinuta ...... in pantoloni in sus sau in jos?

dani

acum 13 ani

dute la doctor,asa a patit vecinu meu ,ii tot curgea singe pina intr-o zi cind i sa facut rau de tot............are cancer,la operat ,are punga si i-si numara zilele.............dute la doctor nu mai sta

dany

acum 8 ani

Și eu am văzut acuma aproxmativ 10 minute și nu știu ce am dar pe hrtia de toaletă am vazut puțin sânge și mie frică ce o fi însemna asta bine înțeles sunt fumător de 4 anii am 19 anii