calmante

Cancer

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

buna ziua, va rog tare mult sa imi spuneti daca pe timpul radioterapiei pentru cancer la limba se pot administra calmante pentru migrene, si daca da, ce anume? multumesc mult!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pentru calmarea durerilor din migrena se pot utiliza antiinflamatoare non steroidiene, antialgice (acetaminofen, opioid-like) functie de afectiunile asociate, in absenta alergiei la vreunul din comopusii recomandati de nmedicul curant. Ar fi bine de investigat o posibila cauza a cefaleei (durerea de cap) de catre medicul neurolog.