Buna Ziua, Ma Puteti Ajuta Cu Interpretarea Diagnosticului Biopsiei De Carcinom Papilar Tiroidian ?

Cancer Cancer tiroidian Carcinom neuroendocrin

Postata de Utilizator21630795026 cu 2 ani in urma.

In iulie 2021 baiatul meu in varsta de 22 ani a fost operat de extirpare a glandei tiroide.
In raportul de investigatii anatomopatologice sunt specificate urmatoarele date.:

Diagnostic HP: EX.HP.nr.246837-246845
1) carcinom papilar, focar neincapsulat istmolobar stang, NOS,1,7/0,7 cm, invaziv capsular, invaziv limfovascular.
2) Parenchim de fond cu aspect de tiroidita cronica.
3) Sase (6) limfoganglioni reactivi: unul periistmic, doi (2) pretraheali si trei(3) recurentiali drept.

Cod morfologic M: M8260/3

Stadialitate post chirurgicala PT : PT3B

Stadialitate post chirurgicala PN : PN0

Stadialitate agregata ST: ST1

Alte date de tip prognostic: R1,LV1

Mentionez ca este programat la control postoperatoriu pe 22 septembrie 2021. Pana atunci nu stim la ce ne putem astepta, cat de grav este.

Ma puteti ajuta cu interpretarea acestor rezultate? Sunt sanse de viata?

Raspunsuri (1)

Monna

acum un an

Buna seara! Si eu am aproape acelas diagnostic. Am fost operata la sfarsitul lunii martie mi s-a facut lobectomie pe partea dreapta ,iar acum la 2 luni de la prima operatie urmeaza si a doua. Dupa o sa am nevoie de tratament cu iod radioactiv. Imi puteti spune cum se simte fiul dumneavoastra,sunt foarte speriata de ce o sa se intample si imi este tare frica sa nu patesc cv am un baietel de 2 ani si nu as vrea sa ramana fara mama