BUNA SEARA.

Cancer

Postata de Aurelia-Mariana cu 12 ani in urma.

As dorisa stiu daca trebuie neaparat sa ma operez sau pot urma doar un tratament si totul va fi OK? Am facut mamografie 2 planuri: Am fost diagnosticata cu mastoza chistica si la mamografie am primit rezultatul:elemente radiografice de mastoza fibrochistica bilaterala dispuse predominant in cadranele centrale si supero-externe. Al doilea rezultat:-de referinta la nivelul sanului stang -unde se detaseaza supero-extern o capacitate macro-nodulara de intensitate medie ,policiclica-difuz delimitata-cu diametrul rgr.de circa 3cm//2,8cm rgr.cu aspect benign. Deci ma voi opera sau voi urma tratament?Mentionez ca am facut si punctie si m-i s-a extras lichidul din sanul stang unde am primit rezultatul urmator:1 rare celule spumoase-hematii , concluzie mastoza chistica.

Raspunsuri (2)

ochi negri

acum 12 ani

Nu te opera!Nu-i cazul,cred eu.Si eu am mastoza fibrochistica si acum 3 ani s-a inflamat foarte tare un chist si m-am speriat.Dupa investigatii mi s-a dat doar unguent cu progesteron si sa renunt la anticonceptionale neaparat!

Aurelia-Mariana

acum 12 ani

multumesc pt raspuns si multa sanatate