Bună ziua vă rog pentru carcinom bazocelular a reapărut pe nas ce soluții de vindecare sunt??

Cancer

Postata de C.Mihaela cu o luna in urma.

Am acest carcinom bazocelular de 4 ani pe nas iarna stagnează vara reapare ...sunt din București sa extins pe sub piele vă rog din suflet doresc sa ascult sfatul dvs ce este de făcut ...mă feresc de soare ☀️ dar tot ma prins ...când dau de căldură chiar nu mă simt bine .
Mii de multumirii

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Carcinomul bazocelular este cel mai frecvent tip de cancer de piele si este cauzat, in majoritatea cazurilor, de expunerea cronica la soare sau la alte forme de lumina ultravioleta. Tratamentul depinde de marimea si locatia cancerului, precum si de starea generala de sanatate a pacientului.

Primul pas in abordarea carcinomului bazocelular este confirmarea diagnosticului printr-o biopsie. Daca biopsia confirma ca este vorba de carcinom bazocelular, urmatorul pas este tratarea cancerului. Exista mai multe modalitati de tratament pentru carcinomul bazocelular, inclusiv chirurgie, terapie cu radiatii, crioterapie, medicamente topice si chiar un tip de terapie fotodinamica.

Selectarea metodei de tratament depinde de mai multi factori, inclusiv varsta si starea de sanatate a pacientului, precum si localizarea si marimea tumorii. Discutati fiecare optiune de tratament cu medicul dvs. pentru a gasi cea mai buna abordare pentru situatia dvs.

De asemenea, este important sa lucrati impreuna cu medicul dvs. pentru a dezvolta o strategie de prevenire a recurentei. Aceasta poate include evitarea soarelui in timpul orelor de varf, utilizarea cremelor de protectie solara si verificarea regulata a pielii pentru semne de noi tumori.

Sper ca aceste informatii va ajuta si va doresc multa sanatate!

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer-de-piele/tipuri-de-carcinom-bazal_19243