bronhoscopie vs ct

Cancer

Postata de Nina2577 cu 10 ani in urma.

buna ziua, tatal meu a facut ct unde i s-a comunicat ca ar fii suspect de tumoara la plamani, adica cancer si cu metastaze in aorta renala si ficat, insa la bronhoscopie nu s-a vazut nimic suspicios, iar pata care se vedea si pe radiografie este ca o cicatrice, va rog sa-mi spuneti dupa care analize ar trebui sa ma iau? Daca ar fii asa avansat adica gradul IV nu s-ar fi vazut si la bronhoscopie? Va rog sa-mi spuneti ce ne recomandati?
Va multumesc din suflet

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Nu este obligatoriu ca la bronhoscopie sa se identifice elemente neoplazice, mai ales daca tumora este situata in periferia plamanului. \\este important sa respectati indicatiile medicului curant. Pentru certitudine puteti cere si o a doua opinie.

Catalina Ciulea

acum 4 luni

Buna ziua unde ați făcut bronhoscopia cu biopsia