biopsie

Cancer

Postata de CorinaPreda cu 12 ani in urma.

cum se face biopsia pt a se vedea daca are cancer pulmonar?
prin bronhoscopie este ok? care este varianta mai usoara si mai buna?
tatal meu este ffff speriat de asa ceva.....va rog sa imi spuneti

pupici

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

in cazul cancerului pulmonar biopsia se efectueaza in timpul bronhoscopiei.
dar exista si situatii in care tumora nu este accesibila bronhoscopului si atunci pentru biopsie se efectueaza prin mediastinoscopie sau toracotomie.
tatal dvs nua re de ce sa-i fie frica, bronhoscopia se face cu anestezie locala si este suportata destul de bine. daca este mai fricos din fire, atunci ii dati xanax de 0,25 mg, seara si dimineata dinaintea bronhoscopiei.

CorinaPreda

acum 12 ani

multumesc din suflet doamna doctor, va pup

CorinaPreda

acum 12 ani

va multumesc! pupici