biopsie exocol

Cancer

Postata de bianca147 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
In urma unei biopsii am primit urmatoarele rezultate:

"...fragmente de epiteliu de exocol cu modificari dispalzice usoare, glande cervicale hiperplaziate; inflamatie cronica si granulocitara moderata,congestie vasculara"

Medicul a fost foarte neclar in explicatii iar eu sunt foarte speriata deoarece nu am inteles daca este ceva grav sau nu.
Poate fi vorba despre un inceput de cancer?
Ati putea sa ma ajutati?

Va multumesc.

Raspunsuri (1)

alina

acum 8 ani

Domnii doctori ne dau niste denumiri ale afectiunilor fara sa explice pe intelesul nostru ce inseamna fiecare in parte si de multe ori ne baga in sperieti...sper eu degeaba...si eu am primit un rezultat asemanator...col uterin cu usoara displazie iod negativ....nu mi.a explicat nimic si tot ce gasesc pe internet este....celule precangerigene....asa ca,la fel ca si tine, sunt foarte ingrijorata si astept un raspuns.