Biopsie cu ac fin

Cancer

Postata de robertnelu cu 13 ani in urma.

In urma unui control de rutina am descoperit ca am o gusa polinodulara,la care cel mai mare nodul era de 2,5 cm. Medicul endocrinolog, mi-a recomandat efectuarearea punctiiei cu ac fin.Punctia a fost facuta pe doi noduli si rezultatul a fost urmatorul:
-Nodul 1- epitelii foliculare cu dispozitie compacta, trabeculara cu zone de marcata descoezivitate celulara,anizocitoza moderata,discreta anizocarioza,clearing nuclear,prezenta de incluzii nucleare,coloid desinficat centrofolicular si in rest slab reprezentat , detritus hematic: nodul cu frecvente elemente de suferinta hipoxica post hemoragica-risc proliferativ(aspect citologic folicular bine diferentiat)
-Nodul 2-Epitelii foliculare tipice/atrofice in alternanta cu arii epiteliale mezo macrofoliculare, discret hiperplazice,arii de colesteatom, discreta siderofagie si infilitrat inflamator cronic, coloid abundent:
Nodul adenomatos folicular foarte bine diferentiat cu fond coloid hemoragic vechi si recent si cu arii asociate de resorbtie post hemoragica.
Nota: se sugereaza evaluare hp cu examinare intraoperatorie pt nodul 1.
Ce parere aveti, este o forma de cancer sau nu este sigur? Se mai poate amana operatia,sau este o urgenta?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri (1)

printisuca

acum 12 ani

buna poti sa te programezi la operatie ca si asa dureaza programarile se fac de pe acum pentru la anul eu mi-am facut programare acum 2 zile si m-a programat tocmai pe 28 martie 2012 asa ca nu mai sta toti nodulii ce depasesc 2 cm trebuie operatii