asigurare medicala internationala

Cancer

Postata de monica alexandra1 cu 13 ani in urma.

Buna. Tatal meu a fost diagnosticat cu cancer acum 2 ani si aparent tratat, acesta recidic***a in noiembrie 2009. Aici medicii nu i-au dat sperante, insa am gasit pe internet informatii legate de institutul oncologic european si de spitalele care fac parte din aceasta institutie. Astfel am reusit sa iau legatura cu medicii de la un spital oncologic universitar din Italia, insa cei de acolo mi-au spus ca pentru a ne putea programa la o consultatie acolo, respectiv tratament, avem nevoie de asigurare medicala internationala. as vrea sa stiu de unde pot obtine o astfel de asigurare, ac***a in vedere ca cele private acopera doar situatiile de urgenta, iar cardul de asigurare european emis de CNAS nu acopera si tratamentul. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (3)

VALERIU

acum 13 ani

Mergi la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate si intreaba acolo ce trebuie sa faci sa intrii in posesia unui card european de asigurari sociale si sanatate.

oana

acum 13 ani

Incearca sa te interesezi de formularul E 112 //sfatulmedicului.ro/Formularul-E112/formularul-e-112-emitere-si-conditii-de-emitere_6594

monica alexandra1

acum 13 ani

mersi mult pentru sfaturi