apilomatoza intraductala bilaterala

Cancer

Postata de mikimimi cu 8 ani in urma.

se poate trata ? este cancer?

Raspunsuri (3)

Dr. Toth Noemi

acum 8 ani

De obicei papilom intraductal care este BENIGN, dar poate sa reprezinte si un cancer.
Tratamentul chirurgical nu este absolut obligatoriu, dar este de luat in considerare cand secretia mamelonara este suparatoare sau dupa aparitia complicatiilor. Altfel, papilomul urmeaza sa fie urmarit ecografic anual.
Sunt diferite tratamente naturale cu care se poate reduce scurgerile mamelonare.

mikimimi

acum 8 ani

va multumesc din suflet pentru rasouns
puteti sa-mi spuneti si cauzele care duc la formarea acestui papilom intraductal

Dr. Toth Noemi

acum 8 ani

Cauzele nu sunt chiar clare, dar urmatorele poate sa fie:
tulburari hormonale, dilatarea ductelor mamare , noduluri care cresc in interiorul unui duct, diferite modificari de structura, infectii, traumatisme,etc.