ANALIZA MEDICALA CA 15-3

Cancer

Postata de GABRIELA47 cu 10 ani in urma.

buna ziua Azi am primit rezultatul analizei CA 15-3 ca fiind de 28.7si sunt ingrijorata deoarece am un nodul la san de 8 ani.Va rog daca poate cineva sa-mi raspunda : este un rezultat rau ,ar fi cazul sa ma operez ??? multumesc mult!!!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

CA 15-3 este un marker utilizat in monitorizarea tratamentului si a evolutiei bolii in cancerul mamar.Nu se recomanda determinarea CA 15-3 pentru screening-ul, diagnosticul sau stadializarea cancerului mamar deoarece cresteri ale acestui marker se pot intalni si in alte afectiuni (pancreatice, pulmonare, ovariene, hepatice).
Este indicat sa consultati medicul curant pentru evaluare si aprecierea necesitatii interventiei chirurgicale.

GABRIELA47

acum 10 ani

multumesc mult !!sanatate tuturor!!!