analiza concludenta

Cancer

Postata de ykr cu 13 ani in urma.

ce analiza/test (sanguin) poate "detecta'''' la sigur, existenta un cancer (incipient/avansat) in organism, indiferent de natura sau "locatia" acestuia ??? multumesc anticipat tuturor .

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 13 ani

Nu prea cred ca exista " o singura " analiza care sa determine existenta oricarui fel de cancer. Exista " markerii tumorali " care se fac pt. anumite organe in parte. Un marker care determina o tumora solida oriune s-ar afla este TPA. Dar acesti markeri nu pot fi luati in calcul in mod singular ci trebuiesc coroborati cu f. multe alte analize din sange.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Din pacate, un asemenea test nu exista.

vali

acum 13 ani

Exista aparate care iti scaneaza corpul si iti arata unde sunt situate celulele canceroase. Unul e in Oradea, iar celalalt este la Fundeni. Costa in jur de 1000 de euro, dar e f precis. www.petct.ro

ykr

acum 13 ani

multumesc .