analiza CEA

Cancer

Postata de andreea2158 cu 12 ani in urma.

buna ziua
tatal meu a fost operat de cancer la colon,a fost diagnosticat cu adenocarcinom moderat diferentiat.in urma op a facut analiza CEA valoarea fiind de 8.95????as dori sa stiu ce reprezinta CEA si daca valoarea este prea ridicata.mentionez ca inca nu a inceput tratamentul cu citostatice....

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

 CEA sau antigen carcinomoembrionar este utilizat in monitorizarea pacientilor cu diverse neoplazii pentru raspuns la tratament, ca indicator al recurentei tumorale si al prognosticului.