Analiza Ca 125

Cancer

Postata de GeorgianaR cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Mama mea a fost operata anul trecut, cu raspuns foarte bun la tratament, pe care l-a facut ultima data in primavara, urmand sa revina la analize. In urma cu 6 luni, rezultatul analizei a fost cca 5, in urma cu 3 luni cca 7, iar acum peste 20, dar in limita de 30. Medicul spune ca e ok, ac***a in vedere ca limita este de 35, si a rechemat-o pe mama mea la analiza peste 6 luni. Raspunsul medicului nu ma multumeste in totalitate, as vrea sa va rog sa-mi explice cineva de ce, totusi, valoarea a crescut de la analiza la analiza? Ce anume determina asta? Cat este de normal acest lucru?
Multumesc mult.

Raspunsuri (6)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Buna ziua , cresteri usoare (> 35) ale marker-ului se pot intalni in timpul menstruatiei, primul trimestru de sarcina, diferite afectiuni benigne ale sferei genitale (endometrioza, fibromatoza, boli inflamatorii pelvine), dar si in alte afectiuni benigne non-ginecologice (pancreatita acuta sau cronica, hepatita, ciroza, insuficienta renala, boli autoimune etc.
Nu exista motive de ingrijorare cu atat mai mult cu cat valorea este in intervalul de referinta.

GeorgianaR

acum 8 ani

Va multumesc mult pentru raspuns. Mama mea are histerectomie totala, a avut tumoare ovariana. Imi este teama ca valoarea sa nu creasca peste 35 la urmatoarea analiza, daca la fiecare analiza a fost crescuta fata de precedenta. Cand ar fi cazul sa ne ingrijoram? La ce valoare poate fi vorba de o recidiva, Doamne fereste? Multumesc.

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 8 ani

Este ideal sa luati totul pas cu pas , pana la 5 ani de la inceperea tratamentului pacientul cu evolutie buna se considera a fi inca in remisie si abia dupa cei 5 ani se considera vindecat , insa fiecare monitorizare care iese bine va aduce un pas mai aproape de aceasta vindecare.
Ca sa vorbim despre o recidiva se vor lua in calcul nu doar markerii tumorali ci si imagistica specifica de screening. Nivelul CA -125 la care medicul oncolog va considera ca are motive de ingrijorare se interpreteaza prin comparatie cu nivelul initial al CA 125 .

GeorgianaR

acum 8 ani

Sa inteleg ca ar fi bine, pentru siguranta, sa facem un CT. CT a facut in ianuarie, anul acesta. Medicul a chemat-o peste 6 luni la control, dar nu as vrea sa asteptam atat, in conditiile in care marker-ul a ajuns la aceasta valoare. Initial, inainte de operatie, valoarea a fost cca 70, dupa operatie, 30, iar la finalul tratamentului, cca 5, dupa care a ajuns acum la valoarea pe care v-am zis-o, de cca 20. Multumesc pentru raspunsuri.

GeorgianaR

acum 8 ani

Pe mine asta ma ingrijoreaza, faptul ca a crescut valoarea de fiecare data.

Utilizator11617135805

acum 3 ani

Buna ziua ,tatăl meu a fost operat de cancer la limba anul trecut ,a făcut 2 luni de radioterapie si acum ni s-a dat sa facă o analiza mk care a ieșit 1.30 în cazul în care limita normala era mai mica de 1,5 . In urma unui CT ni s-a spus ca s-a extins . Asta înseamnă că boala e foarte avansata?