Amanare instilatie?

Cancer

Postata de alinema cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie! Mama mea (diagnosticata cu tumora vezicala in urma cu un an) trebuie sa faca saptamana aceasta un CT cu substanta de contrast dar si instilatia vezicala cu Epirubicina. Instilatia este programata la o zi distanta fata de examenul CT. Pot aparea probleme din cauza timpului foarte scurt dintre cele doua? Ar trebui sa mai amane instilatia? Va multumesc si astept sfatul Dumneavoastra!

Raspunsuri (5)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

Epirubicina se aplica in 2-3 zile, si se repeta dupa 21 de zile. (in mod normal, asa nu cred ca apare probleme)

Ati folosit deja imunoterapia intravezicala cu BCG?

alinema

acum 9 ani

Eu as fi vrut sa incepem cu bcg, dar mama a hotarat sa recurgem la aceasta terapie daca apar recidive si sa urmam cura completa de 1 an cu epirubicina. Pana acum, tumora nu a recidivat. CT-ul si analizele de sange au iesit bune.

Totusi, dumneavoastra credeti ca ar fi mai bine sa folosim imunoterapia BCG de acum? Si daca da, cum? concomitent cu ultima doza de epirubicina, sau dupa ce terminam dozele de epirubicina facem o pauza si incepem cu BCG? As vrea sa luam toate masurile pentru a preveni recidiva, sau macar pentru a o indeparta cat mai mult in viitor.
Va multumesc!

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Imunoterapia cu BCG se aplica intravezical si rezulta o infecție BCG, care ataca tumoarea.
Fiindca santem vaccinati, sistemul imun contraataca infectia de BCG si tumoare si primim o recidivie rapida.

In cazuri obisnuite:
Se foloseste o singura amp**a de Imuno-BCG( Tice BCG) pe saptamana, timp de 6 saptamini consecutiv.
Aceasta terapie se poate repetata daca nu s-a realizat remisiunea tumoriie si daca circumstantele clinice justifica acest lucru.

Dupa un interval de 4 saptamani fara tratament, puteţi primi o terapie aditionala numita tratament de intretinere in timp de 12 luni.

Tice BCG se pote folosi impreina cu Epirubicina.
Daca urmati un tratament cu instalatii intravezicale cu Tice BCG, nu trebuie sa utilizati concomitent tuberculostatice si antibiotice cum sunt fluorochinolone, doxiciclina sau gentamicina.

Tice BCG se poate prelua la Budapesta.(10 ampule 450 EUR)
Cu transport TNT 10 ampule 450 EUR + 90 EUR transport

Daca doriti comanda va rog sa-mi scrieti un email: [email protected]

alinema

acum 9 ani

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Cred ca o sa incepem imunoterapia cu BCG dupa ce se termina tratamentul actual.

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Daca doriti o consultatie mai precisa, va rod, sa-mi trimiteti fisele si analizele medicale pe emailul [email protected].