am sanse mai mari de a face cancer

Cancer

Postata de cristina_alexa cu 13 ani in urma.

bunica din partea mamei a murit de cancer dar era in varsta eu am sanse mai mari de a face si eu aceasta boala

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Antecedentele de cancer in familie cresc sansele de a dezvolta aceasta boala, dar nu este o regula. Tot ce trebuie sa faci este sa iti faci analize in mod regulat si sa mergi la medic imediat ce crezi ca ceva ar fi in neregula. Si daca ar fi sa dezvolti aceasta boala, daca este descoperita in stadiu incipient este perfect tratabila. Totusi, nu te chinui cu astfel de ganduri. Mostenirii genetice nu ai ce sa ii faci. Sunt oameni cu parinti decedati de cancer care nu fac si oameni fara nici un fel de antecedent care dezvolta boala. Ingrijeste-te, nu fa excese, fa-ti analize si totul va fi bine.