Am cancer?

Cancer

Postata de Loredana31123865 cu 15 ani in urma.

Buna ziua!
Intrebarea mea este daca am cancer. De ce? Pentru ca acum 6 ani tatal meu a murit de metastaza canceroasa si am citit undeva ca exista o probabilitate de 10-15% de a se "activa" cancerul la descendenti.
Eu am 18 ani si cam de un an mi-a iesit, ca si tatalui meu, un ganglion(mai jos de ureche) ceva mai proeminent, adica din cate persoane am verificat sa vad daca au acelas lucru ele nu aveau nimic.
Am mai observat ca in ultimul timp obosesc foarte repede si mereu imi intarzie menstruatia(nu am avut inca contacte sexuale).
La contoluri medicale merg frecvent pentru ca am probleme cu rinichii(existenta unor calculi) si nicodata nu mi s-a spus ceva legat cancer.

Totusi e vreo probabilitate sa am cancer?

Raspunsuri (2)

rqavan

acum 15 ani

Sint multe de discutat aici...intii ce cancer(localizarea primara) a avut tatal tau.Ce virsta.Ce ti-a iesit tie nu e neaparat ganglion...poate fi un banal chist.La tineri cancerul evolueaza rapid...nu apucai tu un an daca acel ganglion era cauzat de un cancer.In acest an ganglionul a ramas de aceeasi marime?a crescut?

IULIANA-ANA

acum 15 ani

Buna
Mergi la un doctor generalist si fa mai multe investigatii pentru linistea ta.
Numai bine