ajutor

Cancer

Postata de ROBERTlvb cu 10 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine am o problema cu tatal meu,are un micro nodulii sters conturat de 3,5/2/2cm in LSS stang apicodorsal neomogen,spontan,postcontrast,idiofil,legat de pleura laterala printr-o prelungire care ii ifiltreaza pleura pe o arie de 3,5 cm dar nu o depaseste ce investigatii trebuiesc facute,in afara de biobsie ca nu se poate efectua deoarece e adinc in plaman si care sunt sansele lui de vindecare ! va multumesc frumos !

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

Pe langa tomografia toracica cu substanta de contrast, este necesara si o bronhoscopie, analize de sange, consult cardiologic. Cu toate rezultatele acestor analze sa se prezinte la un medic de chirurgie toracica pentru consul si eventual tratament chirurgical. dupa dimensiune, este posibila operatia dar este necesara studierea tomografiei pentru a stabili acest lucru.