ajutor

Cancer Prevenirea fracturilor

Postata de CorinaPreda cu 12 ani in urma.

buna ziua, ii dau tatei acum in jur de 80 mg de oxycontin, si l a lasat durerea....

dar transpira , s-a constipat, si parca un ochi a iesit un pic din orbita(uneori se vede diferenta ) ce inseamna asta?

i-am scazut cant de oxycontin ii dau in jur de 40 mg acum si nu il doare, am facut bine?

o sa inceapa sa faca radioterapie externa ( are cancer pulmonar cu met osoasa) cred ca 5 sedinte...

ce ma sfatuiti?

multumesc din suflet !

Raspunsuri (6)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

pentru durere asociati oxycontinul 40 mg cu paracetamol/ketonal( sau alt antiinflamator) si algocalmin sau piafen. si nu uitati de omez/omeran pentru protectie gastrica.
toate opioidele dau constipatie. de aceea trebuie sa aveti in vedere o dieta care sa previna constipatia si sa aveti la indemana lactuloza/duphalac sau dulcolax, alte medicamente impotriva constipatiei. eventual sa-i administrati un probiotic pentru reglarea tarnszitului intestinal.

pentru problemele oculare, este nevoie de un consult la oftalmologie.
sanatate multa.

radioterapia va fi ptr plaman sau ptr oase?

CorinaPreda

acum 12 ani

pt coloana , la Ct i-a gasit intre vetre. 6 -7 o mica tumoare, si vor sa ii faca o biopsie - incizie sa vada ce fel de tumoare este si sa faca dupa radioterapie, este corect/?

pupici si multumesc

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

da, trebuie sa faca biopsie ca sa vada daca este tumora primara sau metastaza.
desi sunt rare cazuri in care sa apara tumori la 2 organe diferite, nu este exclus sa se intample.

sanatate multa

CorinaPreda

acum 12 ani

multumesc din suflet doamna doctor

si dupa biopsie poate sa faca la coloana radioterapie ? e bine 5 sedinte?

pupici

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

da, e bine.
plus zometa, pentru prevenirea fracturilor.
sanatate multa si daca mai aveti nevoie, scrieti-ne.

CorinaPreda

acum 12 ani

va multumesc din suflet, pupici