Ajutor

Cancer

Postata de CorinaPreda cu 12 ani in urma.

Tatal meu are 60 de ani si a fost diag. la sp. Nasta:
- opacitati nodulare de etiologie incerta probabil neoplazica localizate lob superior stang,
- 2 opacitati nodulare cu contur relativ bine delimitat si intensitate supracostala, cu diametru de 3/3 cm situat in portiunea laterala a lobului sup stg.
Mulpuple leziuni nodulare de intens costala. Formatiune noulara de intensitate costala cu contur relativ bine delimitat subclavicula dreapta.

ce inseamna asta? cancer C34.9? Ce trebuie sa fac? oncolog? ce tratament?
sunt disperata, multumesc antcipat!

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Stimata Doamna

Imi pare rau ca tatal dvs a fost diagnosticat cu aceasta afectiune. Din descrierea dvs si dignosticul pus de medici reiese ca este vorba de o tumora maligna in stadiu IV. sunt convinsa ca medicii de la Institutul Nasta v-au indrumat ce trebuie facut in continuare. Trebuie sa va adresati unui medic oncolog pentru stabilirea tratamentului oncologic. Aveti nevoie, de asemenea, de rezultatul biopsiei pentru a se stabili cu exactitate ce tratament va urma.
In acest stadiu nu se paote opera.

CorinaPreda

acum 12 ani

va multumesc din suflet, aveti idee cat mai are de trait sau ce trebuie facut?

CorinaPreda

acum 12 ani

am fs azi la oncologie si vor exact un CT recent sa vada clar, pt ca mi-au zis ca nu reiese ca are cancer.
i am explicat ca il dor au oasele, acum i a tramadol si nu ii trece deloc.....il dor rau oasele....urla de durere....si mi a zis dc oncolog ca pt durere ii da morfina.

este bine sa ii dau morfina?

eu zic sa ii fac un CT cat mai repede si sa duc CT-ul la sp nasta si la omcolog.
Dvs cum ma sfatuiti?

ce sa ia de durere...ma sperie acest cuvant morfina

multumesc!