ajutor urgent

Cancer

Postata de Mari.B cu 11 ani in urma.

pentru cine a avut cancer ovarian, ce simptome au fost înainte de diagnosticare

Raspunsuri (5)

Grisham

acum 11 ani

Cunosc pe cineva cu acest dg. A facut operatia de extirpare atit a tumorii, cit si a organului de unde a inceput sa se dezvolte, adica uterul. Momentul in care a fost depistata tumora era intr-un stadiu avansat si apasa pe intestine. Din aceasta cauza dg initial a fost de obstructie intestinala. Nu au fost manifestari deosebite inainte, sau daca au fost, ea le-a confundat cu o raceala. Este bine de facut control genital periodic.
Acum d-na respectiva este bine, a facut radioterapie, merge la control de doua ori pe an. De la operatie au trecut doi ani si jumatate.
Este foarte importanta starea de spirit. Aceasta doamna este o fire puternica, echilibrata.
Bless You! Adica fiti binecuvintata!

Mari.B

acum 11 ani

mulţumesc pentru răspuns, dar eu am dureri abdominale joase mai ales în partea stângă groaznice lunar începând cu a 14 zi de ciclu, imi este teamă să nu fie cancer. aceste dureri le am aproximativ de 2 ani jumătate

Grisham

acum 11 ani

Daca nu azi, miine mergeti la doctor. Aceasta este acum prioritatea dv.
Poate ca nu este ce credeti. Va linistiti, va tratati, scapati de dureri.
Iar daca este ce credeti, cu cit este mai precoce descoperit, prognosticul este mai favorabil.
Da. Si d-na despre care am spus, a avut dureri abdominale joase puternice in ziua in care a fost dusa de urgenta la spital. Poate ca a avut si inainte dureri dar o intensitate mica, difuze.
Va doresc tot binele.

ancamares33

acum 10 ani

mergi si fati papanicolaul sau biopsie eu aveam dureri la contactul sexual si hemoragi si cand mi sa facut biopsie mi sa depistat ca am cancer

Mari.B

acum 10 ani

rezultat analize secreţie vaginală: flora microbiana bacili gram negativi - flora moderată şi leucocite rare; babes papanicolau - FROTIU TIP II B-P, relativ frecvente PMH. Mulţumesc mult ! Mi s-a dat doxicilina 7 zile, dar cred că am făcut tratamentul degeaba. Am dureri de abdomen groaznice, balonare, flatuenţă, iar cu moralul sunt la PĂMÂNT. Nimeni nu poate să îmi spună de la ce sunt durerile care nu mă mai lasă nici zi, nici noapte. Am fost la 5 medici ginecologi. Toţi îmi spun că nu este nimic grav, dar eu nu mai pot. Am făcut nenumărate ecografe. La ultimul ecograf făcut la începutul lui decembrie mi s-a spus că am două fibroame de 20 - 30 mm, iar pe ovarul stâng care este aderent la uter sunt două chisturi de câte 10 mm. Aş vrea să merg la un medic - chiar şi chirurg care să mă taie să vadă ce am. Am zeci de nopţi nedormite, iar la serviciu nu pot face mare lucru. Nu mai am nici o speranţă că o să mă fac bine vreodată, trăiesc din două în două săptămâni numai cu amoxicilină şi metroniodazol - sunt singurele medicamente la care mă lasă puţin durerea. Cred că de 2 ani ficatul meu este făcut praf. Asta este - nu doresc la nimeni să treacă prin ce trec eu.