adenom tubulo-vilos displazie pod inalt

Cancer

Postata de paulaoana21 cu 12 ani in urma.

buna seara
mama mea a fost diagnosticata cu adenom tubulo vilos displazie pod inalt in urma unei biopsii facute unui polip pe colon.
ce imi puteti spune de acesta? cat de grav e? e cancer? cum poate scapa de acesta.?pana saptamana viitoare cand va ajunge la medic stam ca pe ghimpi. multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Polipul adenomatos este o tumora benigna, ce necesita un tratament medical (de cauterizare) sau chirurgical (functie de gradul de afectare). rezultatul trebuie comunicat medicului curant.
Alimentele si vitaminele care au un rol protectiv impotriva adenoamelor includ fibrele alimentare, legumele si fructele, carbohidratii si folatul. Grasimea in exces si alcoolul sunt corelate cu riscul crescut de adenom. Exista o asociere strinsa si intre fumat si marimea adenoamelor. Vitaminele C si E din suplimente nu sunt considerate protective.

paulaoana21

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru raspuns. Sper ca saptamana aceasta sa ajungem si la medic.
Multa sanatate & o zi buna va doresc!