adenocarcinom de col uterin 1b1

Cancer

Postata de riwanna cu 13 ani in urma.

am 30 de ani si am fost diagnosticata cu adenocarcinom de col uterin, stadiul 1b1. Am facut 5 sedinte de brahiterapie si as vrea sa stiu daca pot repeta biopsia inainte de operatie pentru reconfirmarea diagnosticului? mentionez ca ma sperie ingrozitor gandul operatiei de histerectomie si nu mai sunt decat doua saptamani pana la operatia mea......ma gandesc ca daca tot mi se scoate tot, nu mai bine mai fac o biopsie sa fiu sigura de diagnostic?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 13 ani

Pe banii tai, poti cere orice analiza dar, de interventia chirurgicala nu vei putea scapa, nici nu este de dorit asa ceva.

MONA

acum 10 ani

mama mea a fost diagnosticata cu neo col uterin std.2 b,a efectuat radioterapie si chimioterapie dupa care i sa recomandat 2 raxe de brahiterapie as vrea un numar de contact de la cluj unde sa o pot programa dupa care urmeaza operatia va rog