Inflamarea vezicii urinare ?

Cancer vezica urinara

Postata de Utilizator11636358873 cu 3 luni in urma.

Bună ziua, în urma efectuării unui CT am primit o concluzie ce sună așa : "Modificări parietale vezicale, cu substrat inflamator cronic"... aș dori o părere din partea unui specialist, vă mulțumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Modificarile parietale vezicale cu substrat inflamator cronic indica faptul ca peretii vezicii urinare prezinta semne de inflamatie de lunga durata. Aceasta poate fi cauzata de o varietate de conditii, cum ar fi infectiile urinare recurente, pietrele la vezica sau o reactie la anumite medicamente.

Pentru a determina cauza exacta a inflamatiei, ar fi recomandat sa consultati un medic specialist care ar putea recomanda teste suplimentare, cum ar fi o urocultura, ecografie renala, cistoscopie sau alte investigatii specifice. Tratamentul va depinde de cauza subiacenta a inflamatiei.

Este important sa nu lasati aceasta problema netratata, deoarece inflamatia cronica poate duce la complicatii, cum ar fi stricturi ale tractului urinar, disfunctie vezicala sau chiar cancer de vezica urinara.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/analize-utile-pentru-afectiunile-sistemului-urinar_17545

Utilizator11636358873

acum 3 luni

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns 🙏