Să mă îngrijorez de acest rezultat al CT-ului pulmonar?

Cancer pulmonar cu celule mici

Postata de Utilizator11725131315 cu 3 saptamani in urma.

Discrete modificări în ,,geam mat" apicale bilateral-obs. reacție de hipersensibilitate
Micronoduli subpleurali de 3mm cu caracter sechelar
Modificări fibrotice ușor bilateral
Rest de țesut timic mediastinal

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Desigur, pentru a intelege mai bine semnificatia acestor termeni, vom explica pe rand:

1. Modificarile "in geam mat" se refera la ingrosarea anormala a tesutului pulmonar care poate fi cauzata de o varietate de conditii, inclusiv boala inflamatorie, infectie, sau fibroza.

2. Micronodulii subpleurali de 3mm cu caracter sechelar ar putea indica o infectie anterioara sau o afectiune cronica.

3. Modificarile fibrotice usoare bilaterale, insemna ca exista cicatrizare a tesutului pulmonar ce poate fi cauzata de o gama larga de afectiuni, inclusiv boala pulmonara obstructiva cronica (BPOC), fibroza pulmonara, sau expunerea la anumiti toxici sau alergeni.

4. Restul de tesut timic mediastinal este un termen folosit pentru a descrie prezenta unui tesut timic in mediastin (spatiul dintre plamani), ceea ce este normal la copii si adolescenti, dar nu ar trebui sa fie prezent la adulti.

Daca prezentati simptome precum tuse cronica, scurta respiratie, sau durere toracica, este posibil sa aveti nevoie de un tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/7-simptome-ale-bolilor-pulmonare_8382
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/boli-ale-plamanilor-si-respiratorii_7866
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/explorarea-bolilor-rare-pulmonare-prezentare-diagnostic-si-tratament_20061