Ct toracic?

Cancer plamani

Postata de sinanamaria8 cu 2 ani in urma.

In urma unui ct am obtinut un rezultat care suna asa :
Prezenta la nivel apical lss a unei mase lezionale spiculate de 2/1.5 cm tisulara cu benzi retractile spre pleura adiacenta si parenchimul pulmonar asociind prezenta de noduli sateliti infracentimetrici maxim 8 mm cu aspect ct de leziune specifica unei infectii bacilarepulmonare necesita corelare cu datele clinico biologice.
Este ceva grav?

Raspunsuri (1)

Dr. Ruslan Scarabnii

acum un an

Buna ziua.
Este nevoie sa vă adresați unui medic pneumolog / chirurg toracic pentru evaluare acestei leziuni. Când mergeți la consult să aveți și CD cu CT făcut. Sănătate și o zi frumoasă.