Care sunt metodele prin care se poate stabili daca un nodul pulmonar este sau de natura canceroasa?

Cancer plamani

Postata de Utilizator11723695990 cu o luna in urma.

În urma unei radiografii în cadrul unor investigații de rutina mi s-a descoperit la nivelul plămânului o tumora cu dimensiuni de 25x20 mm. În urma examenului CT s-a confirmat prezenta acestui nodul. Pentru a stabili natura acestui nodul ce metode/procedee mai pot fi utilizate in afara biopsiei?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In afara biopsiei, pentru a determina daca un nodul pulmonar este de natura canceroasa se mai pot folosi urmatoarele metode:

1. PET-CT (Tomografie prin emisie de pozitroni) – Aceasta metoda este mai sensibila decat CT in identificarea celulelor canceroase si se foloseste in special in stadializarea bolii si monitorizarea raspunsului la tratament. Se foloseste un agent radioactiv care este captat de celulele canceroase.

2. Testarea marcatorilor tumorali – Aceasta implica testarea sangelui pentru anumiti markeri chimici care pot indica prezenta cancerului.

3. Bronhoscopia – Acesta este un test imagistic care poate fi folosit pentru a vizualiza direct interiorul cailor respiratorii si pentru a colecta probe de tesut pentru testare.

4. Testul sputei – Acesta cum implica producerea unei probe de mucus (sputa) care este analizata in laborator pentru prezenta unor celule atipice care ar putea indica cancer pulmonar.

5. Testarea ADN-ului – Noul ADN poate fi prelevat si analizat pentru mutatii genetice care sunt asociate cu cancerele pulmonare.

O consultatie cu un oncolog ar fi necesara in continuare pentru stabilirea unui plan de tratament.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancer/totul-despre-cancerul-pulmonar_15102